6 клас Конспект уроку "Фотосинтез як характерна особливість рослин. "

 Тема: Фотосинтез як характерна особливість рослин.

Мета уроку: навчальна :сформулювати поняття про основні процеси обміну речовин і перетворення енергії в організмі рослин; познайомити учнів з особливостями й основними етапами процесу фотосинтезу; показати його роль у житті рослин і значення для життя на Землі.

Розвивальна: логічне мислення, вміння робити висновки.

Виховна: бережливе відношення до природи.

Обладнання й матеріали: таблиці із зображенням схеми будови рослин.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань.

1. Які організми називають автотрофними?

2. Які ознаки є характерними для представників царства Рослини?

3. Чим відрізняються вищі й нижчі рослини?

4. На які органи поділяється тіло вищих рослин?

5. Навіщо рослинам потрібен поділ тіла на корінь і пагін?

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Казка про зелене зернятко та сонячний промінчик

Рано вранці прокинулося зелене зернятко від приємного лоскотіння сонячного промінчика.

«Доброго ранку»- сказав промінчик зеленому зернятку. «Доброго ранку» - радо відповіло зернятко. «Скоріше прокидайся і мерщій до роботи, а я тобі буду допомагати» - сказав сонячний промінчик. «Ось,тільки вмиюся і побіжу працювати» - відповіло зернятко. Раптом набігла хмарка

і декілька краплинок дощику впало на молоденькі листочки. Зелене зернятко заметушилося, застрибало і, ну, хутчіш до роботи. Так починався перший робочий день маленького зернятка. Діти, відгадайте, хто цей невтомний трудівник?

ІV.Вивчення нового матеріалу

— Чи пов’язані рослини з навколишнім середовищем?

— Що вони поглинають з повітря?

— Який газ виділяють назовні?

— Яку користь має кисень для всього живого на Землі?

— Що потрібно рослинам для росту й розвитку?

— Чи однакова кількість води потрібна різним рослинам?

— Яка їм потрібна температура?

— Що рослини одержують із ґрунту?

— Чи можна сприяти росту рослин?

— Що таке добрива та навіщо їх використовують?

— Що таке органічні та неорганічні речовини?

— Що таке фотосинтез та які умови потрібні для його протікання?

Основні процеси життєдіяльності рослин

Процес
життєдіяльності
 

Сутність процесу

 

Обмін речовин

 

Сукупність процесів обміну речовинами та енергією між окремими частинами рослини та рослиною й навколишнім середовищем

 

Дихання

 

Процес, у ході якого рослини отримують енергію, окиснюючи
органічні речовини з допомогою атмосферного кисню

Ріст

 

Кількісні зміни, у результаті яких збільшуються розміри
рослини, зростають площа їх поверхні й маса. Відбуваються
за рахунок збільшення кількості й розмірів клітин, унаслідок
одержання у процесі живлення органічних і неорганічних речовин

Розмноження

 

Збільшення кількості рослин шляхом утворення спеціальних структур (спор, насінин тощо) або поділу тіла рослини на частини

 

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Скорочений запис фотосинтезу:

                                                        хлорофіл

Вуг.газ + вода + енергія Сонця ======= вуглеводи + кисень.

Обговорення притчи:

-Одного разу зібралися гетеротрофи і почали міркувати, як стати незалежними від автотрофів, тобто зелених рослин. Як самим навчитися виробляти органічні речовини? Відправили гетеротрофи посильного на "зелену кухню”. Він довго спостерігав, розпитував і врешті-решт приніс рецепт: "Візьміть скільки загодно повітря, сонячного світла і цілу річку чистої води. Трішки попрацюйте і, органіка готова.” Гетеротрофи подумали, що зелені рослини глузують з них, і бажання самостійно створювати органіку зникло. 

-Чи глузували зелені рослини? Чи правда все?

VІ.Рефлексія

1. Методом «Пресу» довести або спростувати твердження.

Метод «Прес»:   Я вважаю…    Тому, що…        Отже…

1 група Довести або заперечити твердження:  Для проведення фотосинтезу ...

2 група  Довести або заперечити твердження: В результаті фотосинтезу...

VІІ. Домашнє завдання