Тема.Членистоногі: Ракоподібні, особливості будови, способу життя , різноманітність, роль у природі.
Мета уроку: ознайомити із загальною характеристикою членистоногих, особливостями
будови ракоподібних, їх різноманітністю та середовищем існування; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати; продовжувати формуватинавички роботи в групі; виховувати любов до природи, дисциплінованість, доброзичливе ставлення до товаришів.
Матеріали та обладнання: вологі препарати, колекції, колекції зображень тварин.
Основні поняття: членистоногі, ракоподібні, хітин, зелені залози, клешні.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
2.1. Вправа «Вірю — не вірю»
Учні мають погодитись або не погодитись із твердженнями.
1. Тіло кільчаків складається з сегментів.
2. Кільчасті черви живуть тільки в ґрунті.
3. Вони мають променеву симетрію тіла.
4. Дощовий черв’як дихає зябрами.
5. П’явки належать до кільчастих червів.
6. Кільчаки розмножуються статево та нестатево.
7. Кільчаки мешкають тільки в ґрунті.
8. Багато з них є гермафродитами.
11. Не всі п’явки є паразитами.
12. П’явки відіграють значну роль у ґрунтоутворенні.
Відповіді: 1. «+»; 2. «–»; 3. «–»; 4. «–»; 5. «+»; 6. «+»; 7. «–»;8. «+»;11. «+»; 12. «–».
2.2 Запитання до учнів
— Чому після дощу можна спостерігати масовий вихід дощових черв’яків на поверхню землі? (Під час дощу ходи всередині ґрунту заповнюються водою, тому в них майже немає доступ-
ного кисню. Оскільки дощові черв’яки дихають поверхнею шкіри, то їм бракує кисню і вони виповзають на поверхню.)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Ці загадки, напевно, знайомі вам з раннього дитинства. Давайте спробуємо їх відгадати.
Не коваль, а з кліщами. (Рак, краб.)
Не яйце, а в шкаралупі, не кіт, а вусатий. (Рак.)
Кого горе красить? (Рак.)
— Напевно, ви вже здогадались про кого буде розмова сьогодні на уроці?
Усі членистоногі і, зокрема, ракоподібні мають велике значення в природі та житті людини. Багато з них людина вживає в їжу. Дрібні форми утворюють основу планктону і є їжею для
багатьох водних тварин. Паразитичні форми живуть у тілах або на тілі тварин і шкодять їм. Багатьох ракоподібних люди не знають через їх малі розміри, проте серед них трапляються й рекордсмени: камчатський краб — це найбільша тварина із зовнішнім скелетом (до 3,5 м).
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Загальна характеристика типу Членистоногі
Членистоногі — це найчисельніша група тварин на Землі. Близько 2/3 усіх видів планети є представниками цього типу. Вони поширені в усіх середовищах існування.
— Як ви гадаєте, від яких тварин вони походять? (Кільчастих червів.)
— Що спільного у цих тварин? (Тіло складається із сегментів.)
Оскільки цей тип дуже чисельний, а його представники
надзвичайно різноманітні, то їх поділяють на три класи: Ракоподібні, Павукоподібні та Комахи.
2. Поширення та спосіб життя членистоногих
2.Особливості будови ракоподібних
Робота в групах, робота з підручником
Завдання для груп:
група 1: розміри тіла
група 2: відділи тіла
група 3: ноги та їх видозміни
План роботи груп:
1. Уважно прочитати текст.
2. Обговорити його в групі.
3. Обрати найважливішу інформацію (особливо звернути увагу на особливості будови ракоподібних , які допомагають пристосуватись до середовища існування тварин. )
3. Різноманітність ракоподібних
Цікавий факт Розділ зоології, що вивчає ракоподібних, називається карцинологією.
Слід звернути увагу учнів на представників ракоподібних, які поширені на території України (кам’яний, волохатий, трав’яний, мармуровий краби, вузькопалий та широкопалий ра-
ки, трав’яна, довгопала та кам’яна креветки, водяний ослик). Наголосити, що до Червоної книги України занесені 39 видів ракоподібних (серед них кам’яний, волохатий, трав’яний, мармуровий,
прісноводний краби, широкопалий рак, морський кріт).
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Вправа «Вставте пропущені слова», робота з підручником, робота в парах
Учні працюють із текстом, у якому пропущені слова. Прочитавши текст підручника і розглянувши малюнок зовнішньої будови Ракоподібних, вони мають заповнити пропуски в тексті.
1. Ракоподібні — це тварини, тіло яких вкрите покривом, що просочений і виконує функцію скелета.
2. Ракоподібні — переважно мешканці середовища.
3. Річковий рак мешкає у водоймах і виявляє активність .
4. Раки — всеїдні, але переважно живляться .
5. Вони можуть пересуватись двома способами: та .
6. Відділи тіла рака: , і .
7. Перші два відділи зростаються і утворюють .
8. На голові розташовані пари , , , органи виділення — .
9. Рак має пар ніг, перша пара перетворена на .
10. На черевці розташовані ніжки.
11. Остання пара кінцівок і анальна лопать перетворені на .
Відповіді (пропущені слова): 1. Хітиновим, солями Кальцію,зовнішнього; 2. Водного; 3. Прісних, уночі; 4. Мертвими організмами; 5. Повзати, плавати; 6. Голова, груди, черевце; 7. Головогруди. 8. Дві, вусиків, очі, ротовий апарат, зелені залози; 9. П’ять ходильних, клешні; 10. Плавальні;
11. Хвостовий плавець.
Гра-змагання «Хто більше», робота в групах
Учитель пропонує учням називати терміни, які пов’язані з особливостями будови та способом життя ракоподібних, або їхньою різноманітністю. Переможе та група, яка останньою назве
термін з теми або назву тварини.
Вправа «Четвертий зайвий»
Учні мають визначити зайвий термін і пояснити, чому він ьзайвий.
1. Омар, циклоп, мокриця, рак. (Мокриця, оскільки живе і розмножується на суходолі.)
2. Креветки, лангусти, краби, щитні. (Щитні, ____________оскільки їх людина не вживає в їжу.)
3. Циклопи, морські жолуді, дафнії, евфаузиди. (Морські жолуді, оскільки ведуть прикріплений спосіб життя.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання для всіх учнів: опрацювати параграф
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або презентацію «Різноманітність павукоподібних», «Легенда про Арахну».
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Вправа «Мікрофон»
— Що найбільше вам запам’яталось про ракоподібних?__