Тема.Членистоногі: Павукоподібні , особливості будови, способу життя , різноманітність, роль у природі.
Мета уроку: ознайомити із загальною характеристикою членистоногих, особливостями
будови повукоподібних , їх різноманітністю та середовищем існування; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати; продовжувати формуватинавички роботи в групі; виховувати любов до природи, дисциплінованість, доброзичливе ставлення до товаришів.
Матеріали та обладнання: вологі препарати, колекції, колекції зображень тварин.
Основні поняття: членистоногі, папвукополдібні
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів та перевірка домашнього завдання
Гра «Про що йдеться?»
Учитель характеризує певну частину тіла ракоподібних, а учні мають здогадатися, про який саме орган ідеться.
1. Пара ніг ракоподібних, необхідна для захоплення їжі.
(Клешні.)
2. Хітиновий покрив ракоподібних, що утворює зовнішній скелет. (Панцир.)
3. Передня частина тіла ракоподібних, що складається з двох зрослих частин. (Головогруди.)
4. Органи нюху та дотику, що розташовані на головогрудях ракоподібних. (Вусики.)
5. Орган, на який перетворена остання пара ніг ракоподібних і анальна лопать. (Хвостовий плавець.)
6. Органи, що розташовані на голові і допомагають розрізняти оточуючі об’єкти та орієнтуватись у просторі. (Очі.)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прослухайте легенду про Арахну (Давня Греція)
Прийом "Асоціативний кущ"
Плетуть павутиння
Бувають отруйні
Їдять комах
Деякі живуть у норах Живуть на суходолі
Належать до Членистоногих
Павукоподібні
Отже, як бачимо, ми досить небагато знаємо про цих тварин, тож давайте дізнаємося більше.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Поширення та спосіб життя
2.Особливості будови павукоподібних
Робота в групах, (робота з підручником с.37)
Завдання для груп:
група 1: розміри тіла
група 2: відділи тіла
План роботи груп:
1. Уважно прочитати текст.
2. Обговорити його в групі.
3. Обрати найважливішу інформацію (особливо звернути увагу на особливості будови паву
коподібних , які допомагають пристосуватись до середовища існування тварин. )
Вправа «Підпиши малюнок»
3. Різноманітність павукоподібних 100 тис видів
– павуки Розміри значною мірою варіюють (від часток міліметра до 20 см). Усі представники — хижаки. З отруйних павуків на території України живуть тарантул і каракурт.
– кліщі -серед кліщів є ґрунтоутворювачі, хижаки й паразити
– скорпіони– Хижаки, великі тропічні види своїм укусом можуть спричинити смерть. Види, що живуть в Україні, не становлять небезпеки, хоча їхні укуси болючі.
4.Розмноження і розвиток – статевий спосіб ,яйця в коконі- павучки
5.Значення для людини
Робота в групах
1 група – позитивне значення
2 група – негативне значення
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Гра «Склади слова»
На дошці прикріплені аркуші зі складами, з яких учні мають зібрати назви представників павукоподібних.
Склади: КА СРІБ Х РЕ КА РА ЛЯН ВИК СКОР КУРТ ПІОН СТО
Відповіді: каракурт, скорпіон, хрестовик, сріблянка.
Гра-змагання «Хто більше», робота в групах
Учитель пропонує учням називати терміни, які пов’язані з особливостями будови та способом життя павукоподібних, або їхньою різноманітністю. Переможе та група, яка останньою назве
термін з теми або назву тварини.
— Які особливості павукоподібних ви запам’ятали?
— Яких павукоподібних, що живуть на території України, ви тепер знаєте?
— Чи всі павукоподібні є небезпечними?
— Яку користь можуть приносити павукоподібні?
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Вправа «Мікрофон»
— Що найбільше вам запам’яталось про павукоподібних?
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання для всіх учнів: опрацювати параграф 9