6 клас Конспект уроку " Плід. Способи поширення"

 

Тема. Плід. Способи поширення

Мета:  Освітня. Розширити знання учнів про запліднення, утворення плодів та насіння; ознайомити з різноманітністю плодів у природі; дати поняття "сухі” та "соковиті” плоди; розкрити процес поширення плодів і насіння у природі та значення плодів у житті людини.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні процеси у природі; уміння спостерігати та робити відповідні висновки та узагальнення.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до довкілля, до природи рідного краю; виховувати науковий світогляд, що насінина- це майбутня рослина.

Обладнання: колекції сухих та соковитих плодів, таблиця «Різноманітність плодів»,презентація

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

 

Хід уроку

І.Організація класу

Для того, щоб ми отримували задоволення від життя, від кожного проведеного уроку  і  від нашого в тому числі, давайте пригадаємо щось дуже приємне для нас. Можливо це тепле літнє сонечко, можливо ніжна квітка або прекрасний метелик. Посміхнемось один одному, побажаємо успіху і приступимо до роботи.

IІ. Актуалізація опорних знань.

1. Який вчений вперше описав явище подвійного запліднення?

2. У чому полягає суть подвійного запліднення?

3. Що розвивається із заплідненої яйцеклітини?

4. Що таке ендосперм? Яке його значення?

5. Що утворюється із насінного зачатка?

6. Що формується із зав’язі маточки?

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

- Жовтий та смачний при простуді помічник, вітамінчик С він має, як його всі називають? (Лимон)

-  Я солодка і пахуча хоч і трошечки колюча. Від простуди помагаю, запах гарний в чаях маю. (Малина)

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Поняття плоду -  видозмінена в результаті запліднення квітка.Отже, плід утворюється з квітки в результаті змін, які відбуваються в ній після запліднення. Плід утворюється тільки у квіткових рослин

2.Будова  плоду

Робота в парах з підручником ст. 159

1 пара –  З чого розвивається стінка плода? (із стінки зав’язі)

2 пара – З яких шарів складається стінка плода?(зовнішній, середній,  внутрішній)

3 пара – Що знаходиться під стінкою плода?(одна або кілька насінин)

          Плід складається з однієї чи декількох насінин та оплодня(Оплодень – це стінка плоду), що захищає насіння від висихання та інших несприятливих умов, сприяє поширенню насіння. Формується плід із зав’язі маточки після запліднення. Оплодень складається з трьох частин:

— зовнішнього (тоненького);

— середнього (може бути соковитим, м’ясистим, товстим);

— внутрішнього (тонкого, що часто видозмінюється і перетворюється на кісточку).

3.Різноманітність плодів

 за будовою стінки(сухі та соковиті),                          

 способами розкривання,

особливостями їхнього розвитку (із простої або складної маточки)

за числом насіння у плоді ( багатонасінні або однонасінні)

А) плоди утворені  з простої маточки - однонасінні (горішок, зернівка) багатонасінні, сухі і соковиті (кістянка- вишня).  Робота з таблицею ст.160  

Б)плоди утворені  з складної маточки - сухі, соковиті, багатонасінні -коробочка, стручок, ягода, кістянка (калина), однонасінні (горіх -дуб ; крилатка - клен; сімАянка-кульбаба;)   Робота з таблицею ст.161 -162

Супліддя - щільне зібрання плодів, утворене із суцвіття

4.Поширення плодів. Робота з підручником ст.162- 163

Прийом Аукціон

3. Значення плодів.

а) захист насіння покритонасінних рослин від висихання та механічних пошкоджень.

б) Багато тварин, пощаючи плоди, сприяють поширенню насіння цих рослин.

в) Для людини - продукт харчування і джерело білків, жирів, вуглеводів та вітамінів.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Лабораторне дослідження . Тема. Будова плода.

Мета: ознайомитися з будовою плодів, навчитися розрізняти різні типи плодів.

2. Учні розказують і презентують свої роботи про улюблений плід.

Типи розповсюдження плодів та насіння

Типи розповсюдження

Особливості будови рослин

Приклад рослин

Саморозкидання

 

 

Вітром

 

 

Водою

 

 

Тваринами,птахами,комахами

 

 

Людиною  

 

 

Складаємо таблицю   Різноманітність плодів

Назва плоду

Характерні ознаки

Приклади рослин

Соковиті плоди:  

    1) прості          

- однонасінні       

- багатонасінні

   2) складні                   

- багатокістянка  

- супліддя  

 

 

Сухі плоди:                   

1) розкривні        

2) нерозкривні    

 

 

 

VІ.Рефлексія. Підсумок уроку.  Прийом "Незакінчене речення"

 

VІІ. Домашнє завдання Вивчити §  підручника. Підготуватись до узагальнення з теми с.167

Презентація до уроку