7 клас Конспект уроку" Особливості будови, способу життя, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини Риб""

 Тема: Особливості будови, способу життя, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини Риб

Мета: розглянути різноманітність класу Кісткові риби, дати характеристику основним рядам кісткових риб, показати різноманітність риб у зв’язку з пристосуванням до середовища життя; ознайомити учнів зі значенням риб; удосконалювати вміння працювати в парах, уміння та навички роботи з підручником, таблицями; розвивати творчу активність та критичне мислення учнів; сприяти вихованню екологічного мислення; формувати ціннісне ставлення до природи, інтерес до вивчення біорозмаїття нашої планети.

Обладнання: таблиці риби, презентація

 

Хід уроку

І.Організація класу

-                                       Давньокитайська мудрість говорить:  «Вважай нещасливим той день  і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте усміхнемось один одному і  продовжимо набувати знання.

ІІ.Актуалізація опорних знань

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Спробуйте за моїми підказками відгадати про кого йде мова

– Ці тварини виведені уперще в Китаї і надійно приховувалися за стінами замків китайських імператорів

–В Європі уперше з’явилися тільки в 17ст. У Росію потрапили з Китаю як подарунок царю. Цар звелів посадити їх у кришталеві чаші.

– У гарних умовах утримання вони можуть жити 50 років.

– Казковий персонаж , який виконує різні бажання. (Золота рибка)

 

ІV.Вивчення нового матеріалу.

Риби налічують понад 20 тис. Видів. Залежно від тканини, з якої побудований скелет, риб

поділяють на дві великі групи — кісткові і хрящові.

1.Поширення та спосіб життя

Робота в парах

1 пара – Яке  середовище життя?

2 пара –  Що їдять і хто їх їсть?(є хижаки, фільтратори, споживання водяної рос-

линності.

 

2.Особливості будови риб

А)Розміри тілавід 7  мм до 17 м завдовжки.

Б) Відділи і форма тіла

Обтічна форма тіла, у якому голова тулуб —  хвіст,

Кожен плавець  виконує певну функцію.

Хвостовий плавець бере активну участь у забезпеченні руху риби вперед

грудних та черевних плавців риба визначає напрям свого руху

анальний і спинний плавці не дають рибі надто сильно відхилятися від напрям-

ку руху.

шкіра вкрита лускою, що захищає тіло від ушкоджень

слиз зменшує тертя й рятує від бактерій та грибів.

на межі голови й тулуба є кісткові пластинки, які захищають зябра,— зяброві кришки

 

3.Розмноження і розвиток риб

Більшість роздільностатеві організми .Запліднення–зовнішнє. Розвиток у кісткових риб переважно непрямий, відбувається, як правило, у воді .

Усі процеси,пов’язані з відкладанням ікри, молочка й заплідненням, називають нерестом.

Шлюбна поведінка у риб (приклеюють ікринки до дна, каменів, водяних рослин, інші залишають їх плаваючими у воді. Судаки, бички, колюшки роблять гніздо ,американський сом і риба тиляпія виношують ікру в роті, маленька рибка гірчак відкладає ікру в мантійну порожнину беззубки, морський коник виношує ікру в особливій вивідковій сумці на черевці.

 

4.Різноманітність риб

Серед кісткових риб є такі, що живуть у морській та в прісній воді

Робота в парах

1 пара - представники  Осетрових – осетер, білуга, стерлядь

2 пара– Оселедцеподібніокеанічний оселедець, норвезький оселедець, сардина, івасі, кілька, тюлька, лососеві рибисьомга, кумжа, горбуша, форель

3 пара–Коропоподібнівобла,плітка, в’язь, лин, карась, тарань, лящ, сазан, сом.

5.Значення для людини

Прийом "Аукціон"

Позитивне

• уживаються в їжу і є об’єктом промислу (оселедець, тріска тощо).

• Деякі риби очищують водойми від зайвої рослинності (білий амур, товстолоб).

• Деяких риб використовують у медичній промисловості (риб’яча олія з печінки тріски).

• Кістки риб використовують як добриво.

Негативне

• Деякі риби є отруйними або можуть вражати електричним струмом

• Окремі види можуть нападати на людей (мурени).

• Можуть бути проміжними хазяями деяких гельмінтів (стьожака широкого).

 

VI. Узагальнення і систематизація знань.

1. Методом «Пресу» довести або спростувати твердження. (Слайд 7 )

Метод «Прес»:   Я вважаю…    Тому, що…        Отже…

 1група Довести або заперечити твердження:  Короп відкладає ікру, бо….

 2група    Забарвлення риб різноманітне, бо…

 3 група  Довести або заперечити твердження: Тіло риби покрите слизом, бо…

Вправа «Закінчи речення»

1. У кісткових риб форма тіла… (обтічна).

2. Ковзати у воді рибі допомагають… і… (луска і слиз).

3. Скелет складається із… (черепа, хребта, скелета плавців).

4. До парних плавців належать… (грудні і черевні).

5. За допомогою парних плавців риби можуть робити… (повороти).

6. На зябрових дугах розташовані… (зяброві пелюстки і тичинки).

7. Серце риби… (двокамерне).

V. Домашнє завдання    Опрацювати   §  18  підручника