8 клас Конспект уроку "Зорова сенсорна система

 Тема . Зорова сенсорна система.

 Мета:  сформувати  загальне уявлення про зорову сенсорну систему, розглянути її будову й особливості функціонування;  продемонструвати наявність на сітківці сліпої плями, пояснити механізми, які компенсують її існування;  розвивати  вміння порівнювати будову ока з виконуваними функціями;  виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я

Обладнання: підручник, таблиці

Тип уроку   :вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань      

2.1. Вправа «Знайди помилку»

       Усі відомості про навколишній світ ми одержуємо завдяки шести (п’яти) основним чуттям — зору, слуху, дотику, нюху, смаку та рівноваги (зору, слуху, дотику, нюху, смаку). Починається будь – яка сенсорна система з нервових волокон (рецепторів) – спеціальних чутливих клітин, які сприймають та перетворюють різні види енергії на нервовий імпульс.  По рецепторах (нервових волокнах) нервові імпульси надходять до нервових центрів довгастого мозку (кори великих півкуль), де й відбувається аналіз збудження.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності                     Чи знаєте ви, що…

·       Людина в середньому моргає  кожні 10 сек, час моргання 1-3 сек.

·       Жінки моргають у два рази частіше, ніж чоловіки.

·       Зелений колір очей зустрічається дуже рідко (2% населення нашої планети)

·       Червоний колір очей зустрічається тільки у альбіносів. Він пов’язаний з повною відсутністю в райдужці  пігменту меланіну.

·       У 1% людей на Землі колір райдужки правого і лівого ока різний.

 

ІV.Вивчення  нового матеріалу.

1.Значення  зорової  сенсорної системи для людини

Зорова сенсорна система це функціональна система анатомічних

утворів, яка спеціалізується на сприйманні світлових подразнень

і формуванні зорових відчуттів.

– людина отримує  понад 90 % інформації про навколишнє середовище. Це в 30 разів більше за інформацію, що сприймається слухом.

– у людини, порівняно з іншими тваринами, зорова система є досконалішою. Завдяки розвинутій зоровій зоні кори півкуль  людина може навчатись краще сприймати зорову інформацію, накопичувати її та запам’ятовувати для майбутнього застосування.

 

3 .Як функції ока взаємопов’язані з його будовою?

 

– роль відіграє система у формуванні зорових відчуттів та емоцій.  

– участь майже в усіх видах  людської діяльності

  формується мовлення людини та забезпечується спілкування

– основною функцією зорової сенсорної системи є пізнавальна

 

 

 

Відділи зорової сенсорної системи

 ОКО ЛЮДИНИ орган чуття, що забезпечує зір людини.

Складається орган зору людини з двох частин:очного яблука й допоміжного апарата.

Око людини є периферичною  частиною зорової сенсорної системи й містить всередині зорові рецептори (фоторецептори-  палички й колбочки). Око  здійснює проведення світлових променів до внутрішньої оболонки ока – сітківки, де розташовані ці зорові чутливі клітини. Важливе значення для ока мають його зовнішні та внутрішні м’язи, що здійснюють рухи всього очного яблука, звуження зіниці, зміну кри визни кришталика.

    Орган зору — око — складається з очного яблука й допоміжного апарату. З очного яблука виходить зоровий нерв, що з'єднує його з головним мозком. Очне яблуко має форму кулі, більш опуклої спереду. Воно лежить у порожнині очної ямки й складається з внутрішнього ядра і трьох оболонок, що його оточують: зовнішньої, середньої та внутрішньої.

Робота в парах

Завдання парам:

1 пара - Які особливості будови і функції зовнішньої оболонки ока?

2 пара -Які особливості будови і функції середньої оболонки ока?

3 пара – Які особливості будови і функції внутрішньої оболонки та порожнини ока?

4 пара - Які особливості будови і функції допоміжного апарату ока?

 

4.БУДОВА ОКА ЛЮДИНИ


Розглянемо будову ока у взаємозв’язку з функціями:

білкова оболонка (склера) – зовнішня оболонка з колагеновими волокнами, що захищає око та зберігає його форму;

 

рогівка – прозора частина білкової оболонки, що пропускає і заломлює світло;

 

райдужна оболонка – передня частина судинної оболонки з пігментом -  колір очей;

 

зіниця – отвір у райдужці, регулює надходження світла всередину ока;

 

– війкове тіло – утвір судинної оболонки, що має війковий м’яз і зв’язки, тому може змінювати форму кришталика;

 

– власне судинна оболонка –забезпечує живлення ока;

 

сітківка – внутрішня світлосприймальна оболонка очного яблука, яка містить фоторецептори та перетворює світлові подразнення на нервові імпульси;

 

волога камер – прозора рідина, яка заповнює передню й задню камери ока та забезпечує живлення кришталика;

 

кришталик – прозорий еластичний двоопуклий утвір, який може змінювати свою

форму, завдяки чому забезпечується фокусування променів світла на сітківці;

 

– склисте тіло – прозора драглиста маса, що заповнює очне яблуко й підтримує його форму та внутрішньоочний тиск;

 

жовта пляма – ділянка в центрі сітківки, де містяться переважно колбочки, яка вважається місцем найкращого бачення;

 

сліпа пляма – місце, де зоровий нерв виходить із сітківки, позбавлене фоторецепторів і не сприймає світла.

 

5.  Допоміжний апарат ока

 Захисну функцію виконують брови  й повіки з віями, а також слізний апарат. Він складається зі слізної залози, розташованої в зовнішньому кутку ока, слізного мішка й носослізного каналу.

Слізна рідина зволожує поверхню очного яблука, змиває сторонні частинки

і вбиває бактерії, що потрапили в око, оскільки містить бактерицидну речови-

ну – лізоцим.

Внутрішня частина повік вкрита сполучнотканинною оболонкою – кон’юнктивою, яка містить додаткові слізні залози. Завдяки окоруховим м’язам (посмуговані прямі й косі) очне  яблуко постійно рухається.

 

V. Закріплення вивченого  матеріалу .

5.1. Перевірка знань у вигляді шифрованого диктанту

1. Зоровий аналізатор складається з таких частин: ...............
2. Сприймає зорові подразнення ...........................
3. Проводить збудження в мозок .........................
4. Здійснює розрізнення зорових подразнень ......................
5. Заломлює промені ..........................
6. Змінює свою форму (кривизну) ......................
7. Складаться з колбочок і паличок ....................
8. Захисні оболонки ока такі .....................
9. Місце утворення зображення предмета ....................
10. Отвір в райдужній оболонці ..........................
Слова – відповіді:
а) кришталик; б) сітківка; в) рецептор; г) зіниця; д) склисте тіло;
е) зоровий нерв; є) білкова оболонка і рогівка; ж) райдужна оболонка;
з) судинна оболонка; и) зорова зона кори мозку.

 

5.2. Виконання лабораторного дослідження.  Виявлення сліпої плями на сітківці .

5.3. Заповнення таблиці:

 

 

VІ. Підсумок уроку . Рефлексія. Прийом " Незакінчене речення"

       

    VІІ. Домашнє завдання Опрацювати відповідний параграф