6 клас Конспект уроку " Клітина — одиниця живого. Історія вивчення клітини"

 

Тема .Клітина — одиниця живого. Історія вивчення клітини

Мета: навчальна :ознайомити учнів з історією вивчення клітини; сформувати в учнів поняття про клітинну будову організмів; клітину як структурну одини­цю живого;

розвивальна: розвивати вміння виконувати різнорівневі завдання; формувати вміння і навички роботи з підручником, додатковою літературою, інтернет-джерелами;
виховна: виховувати екологічно-цілісну орієнтацію у відносинах людини і навколишнього середовища.

Обладнання та матеріали: підручник

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

                                                   Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань.
І варіант (непарні номери). ІІ вариант (парні номери)
1) До неклітинних форм належать: а) бактерії, б) рослини, в) тварини, г) віруси.
2) Здатні до активного руху: а) бактерії, б) рослини, в) тварини, г) віруси.
3) Живляться виключно гетеротрофно: а) рослини, б) тварини, в) бактерії.
4) Будова віруса: а) клітинна, б) неклітинна, в) клітинна але без ядра.
5) Прокаріоти це: а) рослини,б) тварини, в) бактерії, г) віруси.
6) Переносяться разом з повітрям:
а) рослини, б) тварини, в) бактерії.

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Поміркуйте, чи багато часу витратили вчені, щоб установити будову клітини?
Чи вивчена клітина повністю?
Що ви знаєте про клітину з курсу природознавства?

Сучасна інформація про клітини з’являлася поступово. Історія вивчення клітин починається з кінця XVIІ ст. Етапи процесу пі­знання клітини ми розглянемо сьогодні на уроці.
V.Вивчення нового матеріалу
1.Клітина — одиниця живого. (прийом "Коло ідей"- учні отримують завдання довести,що клітина жива)
-вона дихає; живиться; розмножується поділом навпіл (материнська і дочірні клітини); росте.... має всі ознаки живого організму.
2. Ріноманітність клітин (проектування на екран зображень нервової, епітеліальної, клітини , клітин меристеми, стовпчастої клітини листка. Демонстрація дольки апельсина і розгляд його клітин )
          Клітини відрізняються за розмірами, формою, функціями, які вони виконують. Є клітини-«гіганти» їх можна побачити неозброєним оком, або через лупу ( наприклад, клітини апельсина, кавуна, лимона) , а є дуже дрібні клітини ( наприклад, покривні, клітини меристеми). Форма клітин надзвичайно різноманітна: овальна, паличкоподібна, спіральна, кубічна, округла тощо.
3.
Поділ організмів за кількістю клітин.

Дивлячись на те, з якої кількості і яких клітин складається організм розрізняють одноклітинні, колоніальні та багатоклітинні організми. ( робота учнів в групах,).
1 група

Одноклітинні -складаються з однієї клітини . Наприклад, хламідомонада, амеба звичайна, гриб мукор

2 група

Колоніальні- складаються з багатьох однакових клітин. Наприклад, вольвокс. 3 група

Багатоклітинні — складаються з різних за будовою клітин. Наприклад, яблуня, людина, білий гриб.

4.Історія вивчення клітини

. (Випереджальне домашнє завдання, доповіді учнів за планом: а)Вчений-дослідник; б)Рік дослідження; в) Дослідження
а)Роберт Гук
б)1665р
в)Створив мікроскоп, увів поняття «клітина» для характеристики виявлених порожнистих утворень корку.
а)Антоні ван Левенгук
б)1680 ті
в)Удосконалив мікроскоп, уперше описав мікроскопічну будову інфузорій, бактерій, еритроцитів крові
а)Ян Пуркіньє
б)1825
в)Відкрив ядро
а)Роберт Броун
б)1831
в)Дослідив і описав ядро в рослинних клітинах.

5. Положення клітинної теорії.

1.Усі організми складаються з клітин.

2.Клітина є одиницею будови і розвитку всіх організмів.

3.Клітини одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні за планом будови та основними процесами життєдіяльності. 

4.Поява нових клітин є наслідком розмноження материнської клітини. 

- Обговорення досліджень вчених, їх вплив на розвиток і формування біології як науки.
VI.Узагальнення та систематизація знань
Гра «Ти — мені, я — тобі».
Учні складають запитання з вивченої на уроці теми, щоб поставити його комусь зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання.
VII.Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника, конспект.

 презентація до уроку