Тема.Загальна характеристика сенсорних систем. Будова аналізаторів.
Мета:
Освітня. дати загальну характеристику сенсорних систем, сформувати загальне уявлення про сенсорні системи ,розкрити поняття “аналізатори”.
Розвиваюча. розвивати вміння порівнювати різні типи рецепторів ,що сприймають усю інформацію про зміни всередині організму й у зовнішньому середовищі і передають її до центральної нервової системи; розвивати увагу, пам’ять, мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до свого організму та необхідність ведення здорового способу життя.
Обладнання : презентація, таблиці, роздатковий матеріал
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
Епіграф
Ми сприймаємо навколишній світ
завдяки щупальцям головного мозку
І.П. Павлов
І. Організація класу
«Я бажаю ВАМ ТА СОБІ...» .
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Які органи чуттів є у безхребетних тварин?
2. Які органи чуттів є у хребетних тварин?
3. Чи відрізняються органи чуттів у наземних і водних тварин?
4. Яким чином ми з вами можемо одержувати інформацію про навколишній світ?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Усі відомості про навколишній світ ми одержуємо завдяки п’яти основним відчуттям – зору, слуху, дотику, нюху й смаку. Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про сенсорні системи, які допомагають нам отримувати інформацію про навколишній світ.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Поняття про сенсорні системи
Сенсорні системи –сукупність структур, які отримують, передають та аналізують інформацію із зовнішнього та внутрішнього середовищ.
Проблемне запитання
· Які сенсорні системи надають людини найбільшу кількість інформації?
(Найбільшу кількість інформації про навколишній світ ми одержуємо завдяки зоровій і слуховій сенсорним системам).
2. Функції сенсорних систем
Пошукова робота з підручником – Які функції виконують сенсорні системи?
Сенсорні системи забезпечують:
1. Сприйняття сигналів зовнішнього середовища та генерацію збудження.
2. Виявлення та розпізнавання сигналів.
3. Кодування сигналів, їх детектування та створення образу джерела подразнення.
4. Здійснення контролю поведінкових реакцій та діяльності внутрішніх органів.
5. Створення певного рівня активності головного мозку.
7. Формування свідомого відчуття та уявлення про подразнення.
3.Будова сенсорних систем.
Будь-яка сенсорна система складається з трьох відділів:
– периферичного –представлений рецепторами
Робота в парах
1 пара – Що таке рецептори?
Рецептори – чутливі нервові закінчення або клітини, що сприймають енергію подразнення й перетворюють її на нервові імпульси.
2 пара – Які рецептори розрізняють за розташуванням ? зовнішні(наприклад, рецептори шкіри) та внутрішні(наприклад, рецептори м’язів) рецептори
3 пара – Які є рецептори залежно від природи подразнення ?
світлові рецептори(сприймають енергію світла), фоторецептори
слухові рецептори(сприймають звукові коливання),
нюхові рецептори(сприймають дію летких хімічних сполук), хеморецептори
смакові рецептори(сприймають дію розчинених хімічних сполук), хеморецептори
дотикові рецептори(сприймають механічну дію), механорецептори
температурні рецептори(сприймають тепло й холод), терморецептори;
больові рецептори(сприймають будь-який надмірний вплив на організм)
– провідникового – складається із чутливих волокон, що передають закодовані сигнали до ЦНС. Швидкість проведення збудження по таких нервах дуже висока – близько 120 м/с.
– центрального - утворюють чутливі зони кори великого мозку, де відбуваються аналіз і синтез інформації. Ці зони мають певне розташування: рухова зона й зона внутрішніх органів– у лобовій частці, зона шкірно-м’язової чутливості– у тім’яній
частці, зорова зона– у потиличній частці півкуль, слухова, смакова й нюхова зони– у скроневій частці. Саме в цих ділянках кори форму-ються відповідні зорові, слухові, нюхові
4.Властивості сенсорних систем
адаптація– здатність пристосовувати рівень своєї чутливості під дією подразника
– сенсорні системи спеціалізуютьсяна сприйнятті певного виду подразнень і формуванні специфічних відчуттів;
– сенсорні системи (крім больової) під дією тривалих вправ здатні підвищувати свої можливості, тобто вправляння (відчуття слуху в музикантів, відчуття кольору в художників;
– для сенсорних систем характерна взаємодія, яка реалізується через взаємодію відчуттів на рівні кори й підкірки. Так, при яскра-вому світлі краще відчувається смак їжі та ін.;
– сенсорні системи здатні до компенсації функцій,
V.Узагальнення і закріплення знань
«Коло ідей» «Аукціон цікавих запитань»
1. Завдяки чому сліпі можуть читати кінчиками пальців?
2. Один фізик сказав «Око дивиться, а мозок бачить». Як ви розумієте ці слова?
3. Чому людина не відчуває пил?
4. Як розуміти слова Дідро: «Наші відчуття - це клавіші, по яких вдаряє навколишнє середовище»?
5. Яке поняття ширше: «органи чуттів» чи «аналізатор». Чому?
6. Яку додаткову сенсорну систему ви б хотіли мати (фантазія)?
VІ.Підсумок уроку. Рефлексія
Прийом " Незакінчене речення"
VІІ. Домащнє завдання .§