7 клас Конспект уроку "Транспорт речовин у тварин. Незамкнена та замкнена кровоносні системи. Кров, її основні функції."

 Тема. Транспорт речовин у тварин. Незамкнена та замкнена кровоносні системи. Кров, її основні функції.

Мета.

розширити й поглибити знання учнів про транспорт речовин у тварин, типи кровоносних систем, функції крові; сформувати знання про склад крові;

розвивати вміння порівнювати, робити узагальнюючі висновки;

виховувати любов до природи.

Обладнання і матеріали : підручник, зошити, навчальна презентація

Тип уроку: урок  засвоєння  нових знань.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

2.1.Виконання тестових завдань.

2. Газообмін за допомогою дифузії через поверхню тіла відбувається у:

А саламандри         В восьминога     Б дафнії        Г гідри

3. Органи дихання ставковика малого — це:

А легеневі мішки                       В легені      Б зябра                              Г трахеї

4. Трахейне дихання характерне для:

А комах                  Б ракоподібних                       В черевоногих молюсків

5. Газообмін пуголовка жаби здійснюється через:

А легені і шкіру                         Б зовнішні зябра                      Г трахеї

6. Подвійне дихання притаманне:

А амфібіям                       В птахам   Б рептиліям                             Г рибам

2.2.      «Мозковий штурм».

— Чому членистоногі мають різноманітні органи дихання?

2.3.      «Коло ідей».

— Чому акули в неволі стають «сонними» і часто гинуть? (У більшості видів акул немає механізму прокачування води через зябра. Щоб з водою надходив кисень, рибі необхідно швидко рухатися.)

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

          Як кисень і поживні речовини потрапляють до кожної клітини багатоклітинного організму? Як вуглекислий газ виводиться з організму, а шкідливі речовини потрапляють до органів виділення?

          Існують тварини, у яких молекули речовин переміщуються тільки від клітини до клітини. Учені підрахували, що навіть невеликі молекули кисню, пройшовши покриви тіла таким шляхом, можуть переміститися всередину організму на відстань не більше 1 мм. Тому цей спосіб поширення речовин характерний тільки для невеликих тварин, таких як, наприклад, плоскі черви. Навіть дощовому черв’яку, у якого діаметр тіла — 5–7 мм, такого виду транспорту недостатньо.

— Як транспортуються речовини в більшості тварин?

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Основні функції транспортної системи Транспортна    Захисна

Технологія «Мікрофон».

– Які функції транспортної системи?

2.Особливості будови транспортної системи

У більшості тварин транспортні функції виконує кровоносна система.

Робота в групах

1 група

– Назвіть основні елементи кровоносної системи тварин

2 група

   Які   є типи  кровоносних судин ?

3 група

Які рідини рухаються по транспортних судинах? Яку роль вони відіграють ?

А)Скоротливий орган для забезпечення руху транспортної рідинисерце або спеціальна скоротлива судина (мал. 33.1).

Б) Кровоносні судини

 три типи судин: артерії, вени та капіляри.

По артеріях рідина тече від скоротливого органа (вони мають найтовстіші стінки).

По венах кров тече до скоротливого органа.

Капіляри є найтоншими судинами. Вони здійснюють обмін речовин між транспортною рідиною і тканинами.

В)Транспортна рідинакров або гемолімфа.

кров рідина, яка переміщується тільки всередині судин і не потрапляє в порожнини тіла організму.

гемолімфарідина, яка  на якихось ділянках виходить у порожнини тіла організму

3.Різноманітність транспортних систем

Виділяють два основні типи кровоносних системзамкнену й незамкнену іл. 33.2

Особливості різних типів кровоносних систем



V.Узагальнення та систематизація знань.

5.1.      «Снігова куля».

Учитель пише на дошці поняття, а учні називають по одному слову, що його стосується. Повторювати слова не можна. Слова записуються напроти терміна, а потім один учень узагальнює їх.   Наприклад: гемолімфа, кров, серце,вени

VІ.Підбиття підсумків уроку.

VІІ.Домашнє завдання.

Завдання для всього класу.Підручник:

Індивідуальні та творчі завдання.

Скласти «шпаргалку з помилками» за темою уроку (невеличкий опорний конспект, у якому допущено декілька помилок).